Začínal som s fotoaparátom od sestry. Lukáš Grinaj

3415 0
Lukáš Grinaj

Lukáš Grinaj vyštudoval Slovenskú technickú univerzitu – Fakultu elektrotechniky a informatiky v odbore Svetelná technika. Fotografovaniu sa venuje už od roku 2007. Začínal v regionálnych novinách Trnavský hlas. Momentálne spolupracuje s agentúrou TASR, pre ktorú pripravuje spravodajské fotografie a videá z Trnavského kraja. Jeho obľúbeným žánrom  je športová fotografia. Pracuje aj ako fotograf, správca sociálnych sietí a webadmin vo futbalovom klube Spartak Trnava a taktiež ako kameraman v klubovej televízii Spartak TV.

 

Čau Lukáš. Ako dlho sa už fotografovaniu venuješ?

Ahoj. Fotografovaniu sa venujem už 10 rokov. Začínal som s kompaktným fotoaparátom, ktorý som si požičiaval od svojej staršej sestry. Keďže ma to bavilo, tak som si zaobstaral prvú zrkadlovku Nikon D40 so setovým objektívom 18-55mm f3,5-5,6. Neskôr som si k nemu dokúpil aj lacný teleobjektív od firmy Tamron 70-300mm f4-5,6. S týmto fotoaparátom som začal fotiť dorastenecké zápasy Spartaka Trnava. Potom som sa cez kamaráta nakontaktoval na redaktora Trnavského hlasu Jančiho Krála, skúsil som pre nich nafotiť prvú fotoreportáž zo stolného tenisu a odvtedy som pre nich fotil.

 

Premýšľal si niekedy o tom, že ťa bude tvoj koníček aj živiť?

Vyštudoval som svetelnú techniku, čo je tiež zaujímavý odbor a nevadilo by mi, kebyže ma živí práve toto. K fotografii mám ale ešte lepší vzťah. Spolupracoval som popri škole už z TASR a keď prišla ponuka zo Spartaku, že by som pre nich mohol fotiť, plus sa starať o web a sociálne siete, prešiel som v škole na doktorandskom na externé štúdium a začal sa naplno venovať foteniu. Fotenie mi zabralo toľko času, že som ukončil aj to externé štúdium, lebo som v ňom nevidel veľký zmysel. Ale či som premýšľal, že ma bude niekedy môj koníček živiť? To ani nie, ale nechcel by som robiť niečo čo ma nebaví. Teraz vlastne ani nechodím do práce, ale idem robiť to čo ma baví 🙂 Čerešničkou na torte je aj to, že fotím pre môj obľúbený klub, ktorému fandím od malička.

 

Prečo práve fotografovanie? V tom čase to nebolo také populárne a rozšírené ako dnes.

Pred 10 rokmi to vážne nebolo až také populárne. Nefotil každý ako dnes. Bavilo ma fotiť krajinky a prvý fotoaparát som si kúpil pred poznávacím zájazdom do Paríža. Chcel som mať kvalitnejšie fotky a zrkadlovka bola jasná voľba. Keď už som mal lepší, aj keď stále amatérsky fotoaparát, tak som sa chcel zlepšovať a robil som to hlavne fotením a systémom pokus – omyl.

Trnava

Lukášovo rodné mesto Trnava
Foto: Lukáš Grinaj

Kedy nastal ten zlom?

Tých zlomov bolo asi viac. Najskôr prvý, keď som začal fotiť pre už spomínaný Trnavský hlas. Neskôr to bolo keď kamarát Peter Kollár išiel písať diplomovku do Francúzska a posunul mi kontakt na TASR. Skúsil som im napísať, či nehľadajú náhradu a vyšlo to. Tretí zlom bol s ukončením doktorandského štúdia a venovaním sa naplno foteniu v spolupráci s TASR a Spartakom.

 

S kým si počas svojej kariéry spolupracoval?

Na kolegov som mal vždy šťastie. Či už spomeniem Jana Krála, Táňu Čuperkovú, Stana Cibulku, Dášku Ondruškovú či Jožka Polešenského, ktorý nás už ale náhle na začiatku roka opustil. Odkedy pracujem v Spartaku, tak je to Marek Ondrejka a Peter Žember, s ktorými som skoro celý pracovný čas. V televízii Spartak TV je tiež výborný tím.

 

Koho si mal možnosť stretnúť počas tvojej kariéry?

Ako tak zisťujem, tak sa ani nedajú všetci známi vymenovať.  Mal som možnosť stretnúť veľa osobností. Keďže ma veľmi baví šport, tak si vážim stretnutia s poprednými športovcami Slovenska, ako je napríklad svetový cyklista Peter Sagan, strelkyne Danka a Lenka Bartekové, niekoľkonásobná olympijská víťazka Veronika Vadovičová, bratranci Škantárovci, tenista Dominik Hrbatý, boxer Tomi Kid, slovenskí futbaloví reprezentanti Marek Hamšík, Martin Škrteľ alebo hokejista Zdeno Chára. Hráči Spartaka patria tiež medzi osobnosti s ktorými som sa rád stretol a stále stretávam. Každého jedného som si obľúbil a teší ma každý ich/náš úspech.

Lukáš s Vernikou Vadovičovou a jej trénerom

Lukáš s Veronikou Vadovičovou a jej trénerom
Foto: súkromný archív

Ako funguje spolupráca s TASR? Určia ti podujatia, na ktoré pôjdeš fotiť?

S TASR mám externú spoluprácu. To znamená, že pracujem na dohodu a môj príjem závisí od počtu nafotených / natočených podujatí. Buď navrhujem podujatia ja, alebo mi zavolá šéf, že či by som mohol pre nich spraviť fotenie alebo video.

 

Čomu sa aktuálne venuješ?

Napríklad dnes som bol robiť reportáž s pánom Belicom, ktorý vyrába sošky na anketu OTO. Mal som veľmi zaujímavo vysvetlené ako všetko pracuje a dozvedel som sa aj nejaké pikošky zo zákulisia 🙂 V klube máme zasa zimnú prípravu, takže mám každý týždeň dve fotenia zápasov, plus pripravujem pozvánky na sociálne siete a starám sa o web. S kolegami pripravujeme galavečer Andel roka, na ktorom prezradíme divákom koho si zvolili za najlepšieho hráča Spartaka za rok 2016.

 

Ako prebieha tvoj bežný pracovný deň?

Pracovný deň začínam príchodom na štadión do kancelárie. Skontrolujem sociálne siete a pripravím si nejaké novinky v podobe obrázku, fotky alebo pozvánky. Potom záleží od toho, či hráme nejaký zápas, prípadne idem fotiť na tréning alebo zasa idem spraviť nejakú reportáž pre TASR. V podstate ani jeden deň nemám taký bežný, že by sa niečo opakovalo.

 

Určite ťa práca zaviala aj za hranice Slovenska. Aké krajiny si navštívil?

So Spartakom som bol počas Európskej ligy v Rumunsku (Bukurešť), na Malte, v Severnom Írsku (Belfast), Grécku (Solún) a u susedov v Rakúsku (Viedeň). Pomocou novinárskeho preukazu od TASR sa mi podarilo vybaviť cez bývalého futbalového rozhodcu Ľuboša Micheľa akreditáciu na zápas Manchester United – Šachťar Doneck. Takže som fotil na slávnom Old Trafforde hviezdy ako Wayne Rooney, David de Gea, Rio Ferdinand a iní.

Wayne Rooney

Wayne Rooney v zápase proti Šachtaru Donetsk
Foto: Lukáš Grinaj

Vyskúšal si sa v minulosti prihlásiť aj do nejakej súťaže?

Súťaže som vždy dosť ignoroval. Prihlásil som sa iba do jednej školskej, kde som skončil myslím druhý a vyhral 50€ poukážku na fotoplátno.

 

Keď si ešte nevedel, či ťa to bude baviť. Začínal si fotiť s mobilom alebo si si kúpil profesionálny fotoaparát?

Mobilom určite nie. Som proti foteniu mobilom a v dobe keď som začínal ani neboli také kvalitné fotoaparáty v mobile. Nemám rád dnešný trend, keď sa ľudia nevedia bez mobilu ani najesť alebo porozprávať s kamarátom v bare. Po vyskúšaní si fotenia s kompaktným fotoaparátom som si kúpil zrkadlovku ale ešte amatérsku.

 

Fotoaparáty a príslušenstvo sa neustále vyvíjajú a zlepšujú. Ako často nakupuješ vybavenie?

Hneď od začiatku som sa rozhodol pre značku Nikon. Teraz mám už tretí fotoaparát Nikon D810. Objektívy vydržia večnosť ale vymenil som setové objektívy, plus starý tamron. Momentálne väčšinou využívam Nikkor 70-200mm f2,8. Pri futbale s nasadeným konvertorom 1,4x. Na širšie zábery a natáčanie videí som si zaobstaral Sigmu 24mm f1,4 art. Na doplnenie ohniska medzi 24 a 70 mám ešte Nikkor 50 mm f1,4.

 

Skúšal si si niekedy privyrábať aj cez fotobanky?

Skúšal, ale predal som iba jednu fotku za celý čas 😀

 

Študuješ a riadiš sa trendami a odporúčaniami, čo sa tvorby fotografií týka?

Naštudovaného mám toho už dosť, hlavne mi veľa dala prax. Momentálne stále sledujem fotky od svetoznámych fotografov športu, divokých zvierať ale aj od cestovateľov.

 

Tvoje fotky sa objavujú ako na tradičných, tak aj menej tradičných miestach. Kde ich môžeme vidieť?

Keďže fotím pre agentúru, tak moje fotky môžete vidieť u všetkých odberateľov. Či už sú to internetové stránky, celoslovenské alebo regionálne médiá. Som správca webu spartak.sk a tam samozrejme pridávam fotografie zo zápasov, tréningov a akcií našich futbalistov. Mám aj svoju vlastnú webku, kam pomenej ale predsa pridávam fotky z cestovania, svadieb alebo iných športov. Fotky som mal napríklad aj v knihách ako je Biblia Spartaka, Od Laussane po Zurich, Anton Malatinský – Predbehol dobu, ale aj na skrinkách pre deti základnej školy Kornela Mahra v Trnave.

Skrinky s na Základnej škole Kornela Mahra v TrnaveSkrinky na ZŠ Kornela Mahra v Trnave
Foto: Lukáš Grinaj

Čo považuješ za svoj najväčší kariérny úspech?

Nie som karierista, ale asi prechod z regionálnych novín do agentúry TASR.

 

Je niekto, pre koho by si chcel niekedy fotiť?

Mojim snom bolo fotiť pre nejakú slovenskú agentúru a pre Spartak. Obidva sa mi už splnili 🙂

 

Máš svoju obľúbenú fotku?
Tých fotiek je veľmi veľa. Napríklad radosti z postupu Trnavy v Európskej lige. Najviac asi po zápase s Levski Sofia, keď sme postúpili po penaltách. Potom by som sem zaradil fotky zo zápasu na Old Trafforde. A určite aj cestovateľské fotky.

Rados po strelení gólu v Európskej lige na štadióne v Belfaste. Vyradili sme Linfield FC.

Radosť po strelení gólu v Európskej lige proti Linfield FC
Foto: Lukáš Grinaj

Väčšinou si za objektívom, máš vôbec fotky, na ktorých si ty?

To je pravda, väčšinou radšej fotím ako som fotený. Respektíve nemám potrebu byť odfotený pri každej blbosti / príležitosti. Radšej si nafotím krásnu prírodu, ako by som mal byť na fotke ja. Ale aj tak mám dostatok fotiek na ktorých som ja. Na poslednej dovolenke sme to s priateľkou vymysleli tak, že som dal fotoaparát na statív, všetko nastavil a odfotili sme sa spoločne 🙂

 

Total 4 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Comments

comments

About The Author

Vyštudoval som marketingú komunikáciu na FMK UCM v Trnave. V oblasti online marketingu pôsobím od roku 2014. Milujem šport, hudbu, filmy, prírodu. Cítim sa dobre v spoločnosti šikovných a inšpiratívnych ľudí a aj preto som založil portál Fortey.sk.