Šéfovať si je niekedy náročné, no nemenila by som. Tina Minorová

5891 0
Tina Minorová

Tina Minorová je mladá slovenská ilustrátorka a copywriterka. Zo všetkého najradšej kreslí a vymýšľa. Verí v dobro, v silu ľudskej myšlienky a čistotu ľudského ducha. Mladá, charizmatická umelkyňa sníva o tvorivej slobode a o kráse, ktorú pre nás zachycuje vo svojich skvostných ilustráciách. Momentálne sníva aj o cestovaní do krajín neznámych, o priestrannom ateliéri a o líškach. Čaká na správny okamih, kedy si svoj umelecký svet presťahuje do milovaného Talianska.

 

Ahoj Tina. Predtým, ako si sa stala freelancerkou si prešla viacerými agentúrami. Kde si zbierala skúsenosti?

Ahoj Dano 🙂 Začínala som ako novinárka v marketingovom časopise. Veľmi skoro som však pochopila, že ma reklamu baví viac vymýšľať ako o nej písať. Presedlala som preto na copywriting a úplne sa ponorila do reklamného sveta. Najlepšou školou bola pre mňa práca v Respect APP, najsladšie spomienky mám na spoluprácu s trnavským Cukru.

Tina Minorová kreslí pre Becher Ateliér

Tina kreslila pre Becher Ateliér
Foto: súkromný archív

Čo ťa viedlo k tomu, aby si sa osamostatnila a začala pracovať sama pre seba?

Asi fakt, že mám odnepamäti problém s autoritami a že si veci urobím aj tak po svojom. Naši by o tom vedeli rozprávať 🙂 Neviem fungovať, keď ma niekto akokoľvek riadi alebo obmedzuje. Sama si viem najlepšie určiť, kedy a ako budem tvoriť. Občas je náročné byť si šéfkou, no nevymenila by som to za nič na svete.

Pracovný stôl

Pracovný stôl, na ktorom vzniká väčšina ilustrácií
Foto: súkromný archív

 

V agentúrach si sa venovala copywritingu. Kedy si si uvedomila, že ťa baví kresliť a si v tom dobrá?

Ešte skôr ako som sa stala copywriterkou. Kreslím odmalička a reklamne textárstvo na fulltime bolo v podstate takou malou, ale zato veľmi poučnou odbočkou od toho, čo som chcela v živote naozaj robiť.

 

Myslíš, že ľudia na Slovensku vedia (d)oceniť umenie?

Mám bohužiaľ pocit, že duševná práca je u nás ešte stále akosi podhodnocovaná. Vymyslieť námet, dať mu hlavu a pätu, preniesť ho do ilustrácie, či na plátno tak, aby mal správnu kompozíciu, farebnosť a náboj, to nie je len tak. Občas práci venujete celé týždne, kým ste s výsledkom stopercentne spokojný. Tomuto procesu zodpovedá aj výsledná cena. Na Slovensku sa vás niektorí klienti bez okolkov opýtajú, či vieme sumu stlačiť dole. V zahraničí som sa s takým niečím ešte nestretla. Ľudia, rešpektujú vašu cenu, vedia, čo všetko je za tým. Cítite, že majú k vám i vašej práci úctu a dajú vám to najavo.

Neprebádané územia - Her every day mood

Ukážka z výstavy neprebádané územia – Her every day mood
Foto: súkormný archív

V dnešnej dobe sa čoraz viac na tvorbu využíva rôzna počítačová technika. Aký k nej máš vzťah? 

Ja a technika… to je veľmi špecifický vzťah. Neviem prečo, ale som presne ten typ, ktorému sa technické veci vždy záhadne pokazia, zoskratujú, vypnú. Ak by sa našiel jeden človek z milióna, ktorému záhadne padne nepadnuteľný softvér, bude to Minorová. Keď sme sa ešte na strednej učili programovať, celá práca sa mi vymazala vždy pred príchodom učiteľa. Vždy. Photoshop je tiež samostatná kategória… stalo sa mi, že som raz dobrú polhodinu retušovala škvrnky na ilustrácii, kým mi došlo, že si len musím vyčistiť monitor. Toľko k mojim digitálnym „skills“. Ale! Rozhodla som sa prelomiť tento situačný komplot a v lete sa chystám na sebe popracovať aj v tomto smere.

 

V tvojej tvorbe môžeme vidieť množstvo portrétov či zvierat. Čo najradšej kreslíš?

Pohyb. Milujem keď je ilustrácia v pohybe. Keď zobrazuje živé, hravé objekty. Napríklad líšky. Do tých som beznádejne zamilovaná. Nemusí ísť vyslovene o beh, pohybom je pre mňa aj zaujímavý výraz, grimasa alebo kompozícia. Mám rada, keď ma objekt čímsi osloví a vyvolá vo mne nutkanie nakresliť ho. Občas sa bojím, že mi nevystačí jeden ľudský život na zachytenie všetkých tých lákavých vecí okolo.

Foxytales

Foxytales
Foto: súkromný archív

Pracovala si už na množstve zaujímavých projektov. Na ktoré z nich rada spomínaš?

Zo všetkého najradšej na Becherateliér. Tento projekt bol súhrou ohromného množstva príjemných vecí – zoskupenie správnych ľudí, výborná idea, skvelá exekúcia a pre mňa zatiaľ asi najväčšia ilustrátorská výzva. Kreslili sme 10 ilustrácií denne. Počas jedného mesiaca tak len u jedného ilustrátora vzniklo približne 200 portrétov. Rovnako mi k srdcu prirástla aj idea Artošky, online shopu s umením, kde si môžete kúpiť printy slovenských umelcov v limitovanej edícii. Na jeseň som bola prednášať na trnavskej univerzite v rámci Týždňa vedy a techniky, napriek tomu, že  mám pred rečnením na verejnosti stále veľký rešpekt. Bola to cenná skúsenosť, ktorá mi dala oveľa viac, ako som pôvodne čakala.

 

Tvoje ilustrácie majú pomerne široký záber, kde všade ich môžeme nájsť? 

Hmm… ilustrovala som pre značky ako Becherovka, Red Bull, Koh-i-noor, DM drogérie, Hopin Taxi, pre reklamné agentúry Triad, This is Locco, Mayer McCann Erickson či Zaraguzu. Značke  Vinea som vytvárala komunikačné koncepty na Facebooku. Pre Komplot a Cocopindu vznikol námet na tričká „Facebukowski“, ktorý sa dočkal pokračovania a teraz sa čaká len na jeho sfinalizovanie. Zvieratkovské ilustrácie kreslím pre veterinárnu ambulanciu Zebra a už druhý rok mám tú česť tvoriť vizuálnu identitu festivalu Atmosféra, ktorý je mojou srdcovkou. Peknou prácou boli ilustrácie na obaly pre medový obchod Ceramel, reklamné printy do časopisu Stratégie, portréty pre Inspire Magazine, obal na román americkej spisovateľky Betty MacDonald a od nového roka kreslím pre online magazín Kurník.

Obálka knihy Vajce a ja

Obálka knihy Vajce a ja
Foto: súkromný archív

Veľmi veľa ilustrácií vzniká pre kamarátov a ich známych – portréty, svadobné oznámenia, návrhy na kérky. Minulý rok sa mi splnil sen a ani neviem ako, podarilo sa mi zrealizovať tri výstavy. Séria ilustrácií, ku ktorým som pripojila aj básne, bola v lete vystavená v Žufani, na jeseň sa vo Viedni konala výstava „Neprebádané územia“, ktorá neskôr putovala do bratislavského Hotela Devín. V poslednej dobe som sa venovala skôr portrétom, no maľujem aj iné témy, preto som si dala záväzok, že teraz zamakám aj na iných námetoch.

Atmosféra

Návrh na festival Atmosféra
Foto: súkromný archív

Zatiaľ nemáš vlastný web. Zháňaš si teda zákazky skôr referenčne?

Nemám, ale aj na tom už začínam intenzívne pracovať. Web je pre mňa taká povinná jazda, chcem si ho spraviť, aby som uspokojila vnútorný hlas bažiaci po perfekcionizme. Aj tak si však myslím, že najlepšou referenciou pre akéhokoľvek autora je dokonale odvedená práca.

 

Okrem ilustrácií si zostala verná aj copywrittingu. Čomu aktuálne venuješ viac času?

Momentálne skôr ilustrovaniu a maľbe. Copywriting robím skôr sama sebe, alebo externe agentúram. Je to vždy príjemná zmena, pripomenúť si staré agentúrne časy.

Koh-i-noor

Koh-i-noor
Foto: súkromný archív

Čo máš na svojej práci najradšej?

Všetko! Mám rada každý jej odtieň. To, že som paňou svojho času, že môžem ovplyvňovať podobu svojho dňa, robiť to, čo mi prináša radosť a vďaka tomu prinášať radosť druhým. Robiť zmysluplnú prácu s vedomím, že je stále priestor posúvať sa ďalej a ďalej.

 

Takáto práca je veľmi náročná na kreativitu. Nestáva sa ti, že nemáš inšpiráciu a nevieš sa pohnúť ďalej?

Mám skôr opačný problém. Denne ma myseľ zavalí hŕbou nových nápadov a ja neviem čo skôr. Či dokončovať rozrobenú prácu alebo sa pustiť do novej. Preto som so sebou začala nosiť notes, kde si všetko zapisujem. Ak nie je po ruke, ťukám si idey do telefónu. Raz za čas si tieto „šuflíky“ prejdem a objavím peknú vec. Takou bol napríklad Facebukowski 🙂

Vinea

Vinea
Foto: súkromný archív

Keď tvoríš, potrebuješ ticho a pokoj, alebo si pustíš hudbu? Čo ti viac vyhovuje?

Keď vymýšľam potrebujem absolútne ticho. Pri tvorení, teda keď maľujem alebo kreslím, si zvyknem pustiť hudbu, ktorá ma vnútorne nakopne a vyhecuje. Pri kreslení sa človek stáva tvorcom nových svetov. Je parádne vedieť, že máte všetko vo svojich rukách a správna skladba ten moment ešte umocní.

 

Aké sú tvoje hobby? Pri čom najlepšie zrelaxuješ?

Práca je zároveň mojím koníčkom. Takže najlepšie si oddýchnem pri kreslení. No v poslednej dobe som prepadla cestovaniu. Beznádejne! Je to ten najlepší spôsob ako zahodiť každodennosť, odpútať sa od všedného kolotoča dní a len tak si žiť. Mám rada spontánne, nečakané a neplánované nápady a preto milujem, keď sa môžem len tak vydať na cesty a vyvetrať hlavu. Je jedno či na dvojtýždennú spoznávačku Sicílie alebo spontánny víkend s frajerom na horách. Stáva sa mi, že pri cestovaní objavím čosi, čo som o sebe vôbec netušila. Najlepší pocit na svete. Od minulého roka sa mi podarilo stráviť študijný pobyt v Siene, navštíviť Grécko, Chorvátsko, istý čas pobudnúť v Dubline a v Amsterdame, ktorý mi učaroval svojou čistotou a dôstojnosťou. Tento rok mám v pláne navštíviť severné Taliansko a popravde, nebránim sa predstave presťahovať sa tam natrvalo 🙂

Tinine práce môžete nájsť na jej Facebooku a Instagrame.

Total 5 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Comments

comments

About The Author

Vyštudoval som marketingú komunikáciu na FMK UCM v Trnave. V oblasti online marketingu pôsobím od roku 2014. Milujem šport, hudbu, filmy, prírodu. Cítim sa dobre v spoločnosti šikovných a inšpiratívnych ľudí a aj preto som založil portál Fortey.sk.