Niekedy som pri strihu strávil aj 16 hodín denne. Richard Raymann

2948 0
Richard Raymann

Richard Raymann je mladý 23 ročný Bratislavčan, ktorý sa už niekoľko rokov venuje natáčaniu a postprodukcii rôznych typov videí. Už na strednej škole vedel, že chce robiť niečo vlastné a zatiaľ sa mu to aj úspešne darí. Niekoľko rokov pod menom Crot Production a za posledný rok aj pod názvom Zdronu.

 

Čau Richard. Ako si sa dostal k tvorbe videí?
Ahoj! 🙂 K tvorbe videí som sa dostal asi v roku 2009 alebo 2010, kedy som si strihal vlastné graffiti projekty a zároveň začal študovať animovanú tvorbu na Strednej umeleckej škole scénického výtvarníctva. Počas toho som začal robiť Counter-Strike movie-čka, 2D/3D animácie a stužkové, asi ako každý kto začína. Postupne som sa dostával k väčším projektom a aktuálne teda aj k lietaniu s dronom.

 

Čo bolo skôr, Crot Production, alebo Zdronu?
Skôr bol Crot Production. Crot bol totižto najprv môj graffiti podpis. Časom sa však zo sprejera stal strihač a kameraman 😀 Crot Production existuje asi 7 rokov. Počas točenia a strihania videí som však cítil, že pri veľkých projektoch a filmoch som trávil veľmi veľa času za počítačom. Mesiace virtuálnej reality utekali ako voda a bol som stále zavretý v strižni. To som chcel zmeniť a vytvoriť si prácu, pomocou ktorej budem viac cestovať, spoznávať nových ľudí a budem žiť v realite a nie pred monitorom. A tak som vytvoril Zdronu, projekt zameraný na letecké zábery tvorené dronom. Keďže je to stále o filmárčine, zostali mi kontakty, s ktorými sa dalo ihneď spolupracovať. Pribudlo veľa nových klientov a začal som viac cestovať. Crot a Zdronu sú istým spôsobom prepojené. Teda keď sa točí video „zo zeme“, tak sa niekedy využije aj dron a funguje to aj naopak.

 

Kedy sa z hobby stala práca?
Keď som musel začať dodržiavať deadliny :D. A keď som zistil, že moja práca začala mať časom nejakú hodnotu a viem sa ňou uživiť. Každopádne stále je to pre mňa hobby a nie práca ako taká, za čo som veľmi vďačný.

 

Stíhaš to všetko sám? Alebo ti niekto pomáha?
Doteraz som stíhal všetko sám. Aj keď som niekedy pri strihu strávil aj 16 hodín denne. Prichádza však obdobie, kedy potrebujem viac ľudí, s ktorými spolupracujem. Či už je to druhý kameraman/technik, alebo ďalší strihači. Priateľka mi taktiež začala pomáhať s nejakými drobnými vecami, prípadne dohadzovať ďalšie spolupráce. Navyše pri tejto práci neplatia piatky, víkendy ani sviatky.

 

Ako najčastejšie získavaš zákazky?
Ako kedy. Crot Production bol vždy o kontaktoch. Spočiatku to išlo pomaly, ale stále som mal čo robiť a postupom času toho bolo stále viac a viac. Stránku som nikdy nevytváral nejak marketingovo. Jednoducho je to portfólio stránka a ten kto si ju pozrie tam nájde videá, na základe ktorých sa môže rozhodnúť, či má záujem o spoluprácu. Nemám tam žiadne reklamné profi texty, s ktorými by som sa snažil presvedčiť návštevníka.

Zdronu som už od začiatku nastavil a komunikoval trochu inak. Či to je web, nastavenie ppc, staranie sa o SEO, Facebook, Instagram alebo Adwords, kde v spojení všetkých týchto kanálov mi prichádzajú v 80% úplne noví klienti. Zvyšok sú existujúci ľudia, ktorým som cez Crot Production robil už nejaké videá, vďaka čomu ma poznajú vedia, že lietam s dronom.

 

Spolupracoval si už s viacerými zaujímavými klientami, spomenieš si na niektorých?
Spomedzi slovenských interpretov sú to mená ako Rytmus, Separ, Vladis, Oteck či Rakby. Niektoré z týchto projektov mi priniesol režisér Romeo, niektoré Michal Nemtuda a niečo prišlo aj samo. Aktívne spolupracujem aj s Gogom a taktiež známejšími video tvorcami, s ktorými si vzájomne pomáhame, ako napr. DoubleJ, Samuel Vičan (BeOnMind), SuleDSGN, Dušan Krajčovič a iní. Z firiem by som určite vymenoval Cargo, Skanska, ZľavaDňa, Merchyou alebo Rooftop.

 

Natáčanie, strih a úprava videí musí byť náročná na technické vybavenie. Akú techniku máš a ako často ju obmieňaš?
Posledné roky si kamery na točenie „zo zeme“ prenajímam, pretože všetky financie sa snažím investovať do dronu a vecí s tým spojených, čiže kamier Sony Alpha 7sII alebo GH4. Pre postprodukciu je potrebné mať poskladanú zostavu pre plynulý strih 4K videí s veľkým úložným priestorom, takže mám vyskladanú desktop zostavu. Celkovo sa technika obmieňa postupne, stále sa kupuje niečo nové, keďže treba dodržiavať trendy a dobu, aby to video malo aktuálny look 🙂

 

Lietanie a natáčanie s dronom nie je na Slovensku také jednoduché. Čo všetko potrebuješ vybaviť, aby vôbec mohlo vzniknúť video?
Je to tak, ako hovoríš. Najprv som si myslel, že lietanie v rámci povolení je easy, ale postupom času som zistil, že keď to chce človek robiť dlhodobo a profi, tak je určite bezpečné mať vybavené všetky veci, ktoré sú potrebné. Mne to trvalo približne 9 mesiacov. Niekto to môže dať aj za menej, niekomu to trvalo aj rok. Človek si musí svojho drona poistiť, zaregistrovať na dopravnom úrade a spraviť teoretické a praktické skúšky pre UAV (Unmanned Aerial Vehicle, čiže bezpilotné lietadlo), ktoré sa ale samozrejme neskladajú z otázok pre dron, ale z otázok pre malé lietadlo 😀 Ďalej skúšky z predmetov ako sú meteorológia, rádiová komunikácia, letecké právne predpisy, letecké prevádzkové postupy a ďalšie. Sú určite veľmi príjemným učením pre každého, kto chce legálne lietať s dronom. Následne si treba vypracovať alebo kúpiť leteckú prevádzkovú príručku (cca 100 stran), ktorú letecký úrad za pár mesiacov schváli a je to. Samozrejme každý vzlet treba nahlásiť tri týždne pred lietaním na Ministerstvo obrany a po dolietaní je potrebné zábery poslať naspäť, kde sa 2 týždne schvaľujú. Takže toľko k lietaniu s dronom na Slovensku.

Grandhotel Geissbach, Švajčiarsko
Grandhotel Geissbach, Švajčiarsko
Foto: súkromný archív

Ako je to s natáčaním? Máš voľnú ruku, alebo mávajú klienti pripravený podrobný scenár?
Ako kedy, niekedy majú pripravený scenár, inokedy sa improvizuje. Najradšej som, keď mám voľnú ruku, ale to asi každý.

 

Video v poslednom období naberá čoraz viac na popularite, pociťuješ to aj ty?
Áno pociťujem to. Ľudia začínajú chápať, že sa oplatí investovať do kvalitného videa, ktoré za pár sekúnd dokáže odkomunikovať oveľa viac ako článok alebo fotografia.

 

Mnoho ľudí si pri video spote predstaví najmä televíziu a s tým spojené vysoké výdavky. V akých rozpätiach sa pohybujú tvoje ceny?
Sú veľmi individuálne, naozaj. Nie že by som nechcel prezrádzať konkrétne sumy, ale ak by sa malo ísť točiť na Miami, tak si to samozrejme vyžaduje vyšší budget a pododbne. Záleží to od veľa faktorov, napríklad s akou technikou sa točí, kde, s kým, ako dlho, ako má video vyzerať, prípadne do kedy má byť hotové.

 

Čo ťa na tvojej práci baví najviac?
To, že každé video je iné a má iný príbeh. Že stretávam rôznych a nových ľudí a že táto práca nie je stereotypná a prichádzajú stále nové projekty. Rád sa stretávam s ľuďmi, ktorí mi vedia niečo zdeliť a to veľa krát dokáže človeka posúvať ďalej.

 

Máš to šťastie, že robíš prácu, ktorá ťa baví. Čím by si sa ale živil, ak by to nebolo video?
Asi by som šiel do Írska a umýval riady. Naozaj, bolo obdobie kedy som bol tak na všetko nasratý, že som proste chcel ísť preč a živiť sa hocičím. Potom prišla fajn zákazka a hneď ma to prešlo 😀 Ale asi by som vytváral hudbu. Vidím to na tom, aký som extrémne náročný pri jej výbere do videí a veľakrát pri tom zabijem viac času ako pri strihu. Hudba je cesta, ale video je a bude budúcnosť! 😉

Ďakujem pekne za rozhovor, nech sa darí!

Total 12 Votes
1

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Comments

comments

About The Author

Vyštudoval som marketingú komunikáciu na FMK UCM v Trnave. V oblasti online marketingu pôsobím od roku 2014. Milujem šport, hudbu, filmy, prírodu. Cítim sa dobre v spoločnosti šikovných a inšpiratívnych ľudí a aj preto som založil portál Fortey.sk.