Už som mal od Švédov vypísané prestupové papiere. Martin Kubovič

6197 0
Martin Kubovič

Martin Kubovič je dvojnásobný účastník Majstrovstiev sveta v juniorskej kategórií a dva štarty nazbieral už aj za mužskú reprezentáciu. Je držiteľom bronzovej medaileza 3. miesto v slovenskej Extralige a tiež bronzovej medaile z jedného z najprestížnejších turnajov na svete, Czech Open v najvyššej kategórií Elite, ktorej sa pravidelne zúčastňujú aj kluby zo Švajčiarska, Fínska i Švédska.

 

 

Čau Martin. Ako si sa dostal k florbalu?

Ahoj, k florbalu som sa dostal ešte na základnej škole, myslím že to bolo vo štvrtom ročníku keď prišiel na školu nový telocvikár Šimon Dudík ktorý priniesol do Záhorskej Bystrice florbal. Prihlásili sme sa viacerí chalani a už to bude 12 rokov, čo to spolu ťaháme.

Martin Kubovič so spoluhráčmi

Martin Kubovič (druhý zľava) s kamarátmi z florbalového krúžku
Foto: súkromný archív

 

Už od juniorských kategórií reprezentuješ Slovensko. Pamätáš si ešte na svoju prvú pozvánku do reprezentácie?

Pamätám si veľmi dobre. Keď rátam oficiálny reprezentačný zraz, tak to bol juniorský zraz v Púchove pre ročník 1994 a mladší. Na zraz sme išli z Bratislavy, ja, Peťo Banga a Roman Sklenica. Pamätám si, že bola v Bratislave snehová kalamita a vlaky meškali aj viac ako 200 minút a tak som po hodinovom čakaní na stanici volal otcovi. Ten nás tam nakoniec odviezol, pretože meškať na prvý zraz by nám nespravilo peknú vizitku u trénera Koutného pre ktorého to bol tiež prvý zraz pri slovenskej reprezentácii. Myslím, že to bol rok 2011

Martin Kubovič v drese reprezentácie

Martin v reprezentačnom drese preberá ocenenie pre najlepšieho hráča zápasu
Foto: súkromný archív

 

Aktuálne pôsobíš v Tsunami Záhorská Bystrica, kde si aj začínal. Minulý rok si však účinkoval v Českej Extralige. Ako sa to udialo?

Klasika. Skončil som strednú školu a bol som dopredu rozhodnutý že chcem ísť vyskúšať florbal v zahraničí.

 

Mal si viacero ponúk?

Áno mal. Z Ostravy aj Prahy. Najviac ma ale vtedy zaujala ponuka zo Švédska, pre ktorú som bol dlho rozhodnutý a už som mal aj doma od Švédov vypísané prestupové papiere. Dokonca sa na mňa boli pozrieť aj na MS juniorov 2015 v Helsingborgu a tam sme sa tiež bavili o tom, kedy môžem prísť. Už sme doťahovali detaily. Presne deň predtým, ako som išiel poslať prestupové papiere sa mi však ozval Tomáš Kafka z Tatranu a začalo znovu rozhodovanie a zvažovanie.

 

Čo rozhodlo v prospech Tatranu?

Kvalita ligy. Vo Švédsku by som hral v nižšej súťaži. Vzdialenosť, a najmä asi predstava, že by som mohol hrať za Tatran bola fakt skvelá. Dovtedy som českú ligu sledoval iba v televízii a predstava, že ďalšiu sezónu by som mohol po ihrisku behať ja bola fantastická.

Martin Kubovič v drese Tatranu Střešovice

Martin v drese Tatranu Střešovice (s loptičkou)
Foto: Václav Zavadil

 

Akým spôsobom ťa kluby kontaktovali? 

Väčšinou telefonicky alebo prostredníctvom Facebooku.

 

V priebehu aktuálnej sezóny si sa vrátil do Tsunami Záhorská Bystrica. Čo sa stalo?

Sezóna v Tatrane bola super. Dalo mi to neskutočne veľa. Je to tam asi o 5 úrovni vyššie ako u nás a som rád že som to vyskúšal. Počas sezóny som sledoval aj chalanov v Tsunami a pohľad na to ako sa bronzový tím z predošlej sezóny trápi a nakoniec hrá iba baráž o udržanie nebol úplne fajn. Medzi chalanmi som už počul reči ako „toto je asi moja posledná sezóna“. A to boli tí chalani, s ktorými som sa vo štvrtom ročníku na ZŠ prihlásil na florbalový krúžok. Preto som začal uvažovať, že by som sa mohol vrátiť a chalanov trocha potiahnuť. Dohodli sme sa, že budem viesť tréningy a vyskúšame ako to pôjde. Pre nich to bolo niečo nové, čo im dodalo nový náboj. Som veľmi rád, že ich to začalo znova baviť a hlavne sa to všetko odzrkadľuje aj na výkonoch a postavení v tabuľke.

 

Ako na tvoj odchod reagovali v Tatrane?

Mal som dohodu, že domov sa môžem vrátiť kedykoľvek. Takže aj napriek zmluve som sa mohol vrátiť. Vedenie Tatranu pochopilo moje dôvody a tak neboli komplikácie s prestupom späť.

 

V čom vidíš najväčší rozdiel medzi českou a slovenskou najvyššou ligou?

Rozdiel je úplne vo všetkom. Či už v samotných kluboch (podmienky, profesionálni tréneri) ako aj u hráčov. V Česku to je takisto stále amatérsky šport, ale ti chalani to berú ďaleko viac profesionálnejšie. Častokrát sa to zaťaženie hráča dá prirovnať aj k futbal alebo hokeju. Či už individuálnou prácou hráčov, alebo množstvom tréningov. Tým pádom je liga kvalitnejšia. Jeden z tých najväčších rozdielov sú určite podmienky. Na Slovensku klub nedokáže zabezpečiť hráčovi ani hokejku. Extraligový hráči dokonca platia členské poplatky. Niektorí aj výjazdy na zápasy a podobne. V Česku je o každého hráča postarané a nemá žiadne finančné náklady na florbal.

 

A čo budúca sezóna? Plánuješ zostať v Tsunami?

Neriešim zatiaľ ďalšiu sezónu. Nejaké ponuky už mám, ale to budem riešiť až keď skončí aktuálna sezóna, ktorá verím, že bude najúspešnejšia v histórií klubu.

 

Ponuky od akých tímov?

Nechcem menovať konkrétne kluby. Môžem ale prezradiť, že ide o ponuky zo zahraničia.

 

Pamätáš si ešte na svoj najproduktívnejší zápas?

My sme boli výborný ročník. Detské súťaže sme celkom valcovali, hlavne Bratislavskú ligu a tie výsledky sa často končili až pri 30 vstrelených góloch. Presné číslo si ale nepamätám. Mohlo to byť približne 20 bodov za zápas.

Zbierka trofejí Martina Kuboviča

Zbierka medailí a trofejí
Foto: Súkromný archív

Pravidelne organizuješ aj florbalové kempy pre mládež. Užívaš si úlohu trénera?

Organizovanie takýchto kempov ma veľmi baví. Už mám za sebou tri a cez jarné prázdniny ideme do Vysokých Tatier na ďalší.

 

Florbal nie je šport, ktorým by sa dalo živiť. Vieš už, čo budeš robiť keď doštuduješ?

To ešte neviem, ale dúfam, že pri športe ešte dlho vydržím.

Total 27 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Comments

comments

About The Author

Vyštudoval som marketingú komunikáciu na FMK UCM v Trnave. V oblasti online marketingu pôsobím od roku 2014. Milujem šport, hudbu, filmy, prírodu. Cítim sa dobre v spoločnosti šikovných a inšpiratívnych ľudí a aj preto som založil portál Fortey.sk.