Naučila som sa nepoužívať slová neviem, nedá sa. Lucia Sládečková

25175 0
Lucia Sládečková

Lucia Sládečková je vizážistka pochádzajúca z Martina, dlhé roky žijúca v Bratislave, ktorá pôsobí pod svojou značkou Lucid style resp. Makeup by Lucid. Môžete ju poznať z účinkovania v televíznej relácii Nákupné maniačky, z klipu k piesni The Way od Marka Danna alebo zo sociálnych sietí, kde má veľké fanúšikovské základne.

 

Ahoj Lucka, povedz nám, kedy a ako vznikla Lucid style?

Ahoj. Názov vznikol veľmi špecificky. Mala som partnera, ktorý bol producentom drum and bassovej scény. Žil vo Švajčiarsku a ja som sa kvôli nemu presťahovala do Prahy, kde sme sa stretávali. Pretože sme sa videli iba málo a veľmi som mu chýbala, urobil pre mňa skladbu, ktorú nazval Lucid, čo v preklade znamená očarujúci, svetlý, jasný. Práve v tom období som v Prahe popri práci absolvovala kurzy líčenia. Tam to všetko začalo a postupne vznikol Lucid style.

Lucia Sládečková

Lucia Sládečková
Foto: súkromný archív

Vedela si už ako malá, že chceš podnikať? Niekto to má totiž v sebe už od malička, niekto to objaví až neskôr.

Veľmi dlho som sa nevedela zaradiť. Skúšala som prácu v kasíne, robila som asistentku, pracovala v medicínskej sfére. Nevedela som, čo ma baví a čo viem robiť. Myslela som si, že nič neviem a nikdy nič nedokážem. Postupne som sa ale naučila nepoužívať slovíčka ako neviem a nedá sa a snažila sa vyvíjať v tom, čo ma bavilo a napĺňalo. Už od malička som sa rada líčila a vedela som, že sa mi nepáči môj make up. Snažila som sa to zlepšiť. V tej dobe neboli tieto veci vôbec populárne. Podarilo sa mi ale objaviť kurz líčenia, začala som na sebe a rodine experimentovať a stala sa zo mňa vizážistka.

 

Aké boli tvoje začiatky?

Začiatky boli veľmi ťažké. Nemala som dostatočný kapitál. Dokonca ani na počiatočný nákup základných vizážistických potrieb. Investovala som radšej do kvalitných vecí a mala som ich veľmi málinko. Líčila som zadarmo, keďže som tomu ešte poriadne nerozumela a nemala som žiadne skúsenosti. Pracovala som po večeroch a nociach na sebe, sestre aj mame a robím to tak do dnešného dňa.

 

Mávaš zákazníčky najmä z Bratislavy a okolia? Odkiaľ až za tebou ľudia cestujú ľudia? Prípadne kam až zvykneš cestovať za nimi ty?

Dievčatá za mnou cestujú nielen z Bratislavy a okolia. Čoraz častejšie sa mi stáva, že sa prídu nalíčiť ženy z Oravy, Žiliny, Martina či Liptovského Mikuláša a to iba na otočku. Neskutočne si to vážim. Nevesty, za ktorými nemôžem vycestovať, lebo mám nabitý program, sú ochotné cestovať 2-3 hodiny iba aby sa nalíčili a išli naspäť. Ja tiež nemám problém cestovať. Ale momentálne pri bábätku som si povedala, že maximálne na miesta vzdialené 2 hodiny.

Stále veselá Lucka
Foto: súkromný archív

Pri akej príležitosti najčastejšie ľudia využívajú tvoje služby? Máš vo svojej práci sezónnosť?

Nemám sezónnosť. Dlho dopredu sa rezervujú svadby. Ja si už v decembri a januári naplním kalendár takmer na celý rok a potom nemám možnosť ísť ani na poriadnu dovolenku. Som rada, ak sa mi podarí vybehnúť aspoň na 4 dni k moru na otočku. V období Vianoc to býva trošku voľnejšie. To ale neznamená, že mám voľno. Spolupracujem s viacerými spoločnosťami a absolvujem množstvo fotení. Je toho naozaj veľa, ale ja som za to veľmi vďačná, pretože je naozaj veľmi veľa šikovných vizážistov a som rada, že je o mňa záujem.

 

Pracuješ zatiaľ sama? Neuvažovala si o tom, že niekoho priberieš do tímu?

Uvažujem o tom pravidelne. Ale povedala som si, Lucia počkaj, nezaviaž sa, pretože nevieš ovplyvniť to, čo sa deje druhým ľuďom. Vieš ovplyvniť seba, aj to iba na nejakých 70%. Tých zvyšných 30% už nie. Či už aby si prišiel na čas, aby ti prišiel klient, aby si zarobil. Predsa len je to práca s ľuďmi. Ak by som zobrala tím ľudí, bude to moja zodpovednosť, budú pôsobiť pod mojím menom. Nechcem byť zodpovedná za druhých, stačí mi, keď som zodpovedná sama za seba. Všetko má svoj čas. Určite nad tým uvažujem, ale nejdem do toho unáhlene.

 

Máš vlastnú značku štetcov. Ako vznikli?

Vyvíjali sa v podstate rok. Skúšala som aj čínsky tovar, aby som sa presvedčila. Vybrala som si azda najdrahšie štetce, aké mali, ale kvalita bola katastrofálna a v živote by som sa pod ne nepodpísala. Tak som hľadala ďalej. Chodila som do Talianska, kde som objavila perfektných výrobcov a úžasné štetce. Mali ich neskutočne veľa a vybrala som si. Ako vždy, keď neviem ceny, tak si vyberiem to najdrahšie. Aj tentokrát to tak bolo. Bola to láska. Čierna dlhá lesklá rúčka, umelý hebunký chlp. Nič viac som si nemohla priať. Investovala som do nich veľa a predajnosť na Slovensku bola spočiatku veľmi slabá, čo ma hrozne mrzelo. Momentálne sa predávajú dobre. Asi to bude tým, že ľudia ma sledujú, stretávajú sa so mnou, veria mi a vedia oceniť kvalitu.

Lucid style štetce

Štetce Lucid style
Foto: súkromný archív

Všimol som si, že organizuješ rôzne kurzy líčenia. Bol to tvoj nápad? Alebo to prišlo od fanúšikov?

Už si ani nespomínam, ale som veľmi rada. Stretávam skvelé a šikovné ženy, za čo som vďačná. Pre mňa je to príjemné spestrenie dňa a aj keď na tých kurzoch pracujem, je to pre mňa určitá forma oddychu. Teraz rozbieham aj kurzy líčenia do 18 rokov, ktoré boli podnetom od ľudí. Uvažujem aj nad online kurzami pre ženy, ktoré sa sem nevedia dostať. Ale to už neviem ovplyvniť iba ja, keďže si to vyžaduje náročný vývoj systému, aby všetko fungovalo ako má. Povedala som si, že sa nebudem ponáhľať a počkám kým príde ten správny čas.

 

Na sociálnych sieťach máš množstvo fanúšikov. Viac ako 127 tisíc na Facebooku a 155 tisíc na Instagrame. Čo podľa teba stojí za týmto úspechom?

Never give up, v preklade nikdy sa nevzdávaj, je názov mojej obľúbenej skladby z produkcie bývalého partnera. A taká som. Ja sa naozaj nikdy nevzdávam. Som húževnatá, pracovitá a neľutujem sa. Keď som unavená a nevládzem, poviem si nevadí, zvládnem to.

Makeup by Lucid

Lucka opäť skúša a testuje
Foto: súkromný archív

Určite sa ti stáva sa ti, že ťa ľudia zastavujú, aby ťa pozdravili, alebo sa s tebou odfotili. Necítiš sa už ako slávna americká herečka, ktorej chýba súkromie?

Necítim a ani to tak nevnímam. Je to od nich milé a beriem to ako podporu. Ale vôbec si o sebe nemyslím, že som niečo extra. Som úplne normálna baba, ktorej sa jednoducho zadarilo. Odštartovalo to najmä moje účinkovanie v projekte Nákupné maniačky. Avšak na Slovensku to ešte nie je na takej úrovni ako u vizážistov v zahraničí, ktorí nepracujú iba v zákulisí, ale dostanú sa aj na televízne obrazovky. Moja mama ma vždy pekne uzemní a povie „len si o sebe nemysli“. A naozaj si nemyslím. Treba byť nohami pevne na zemi. Tým, že som v znamení panna, som večne nespokojný človek a stále musím na sebe pracovať. To ma poháňa dopredu a nedáva mi príliš veľké sebavedomie, lebo viem, že sú šikovnejší ľudia a od takých sa treba učiť.

 

Pre mnohých ľudí si inšpiráciou a vzorom. Vnímaš to tak aj ty? Cítiš zodpovednosť, keď sa k niečomu vyjadruješ na sociálnych sieťach?

Svoje výroky na sociálnych sieťach vnímam veľmi zodpovedne. A uplatňujem to aj pri spoluprácach. Denne mi chodí asi 5-6 nových žiadostí. Vyberám si ale iba overené produkty, ktoré mám odskúšané a som s nimi stotožnená. Viacero konkurenčných značiek sa ma pokúšalo preplatiť, ale nepodarilo sa im to. Ja si viem peniaze zarobiť a nie som na takéto praktiky odkázaná. Koniec koncov, išla by som tak iba sama proti sebe. Nikdy som ľudí nezavádzala a ani nebudem.

Lucid Sládečková

Úloha influencerky obnáša aj podobné fotenia
Foto: súkromný archív

Hovorí sa, že kto nemá hejterov (neprajníkov), asi robí niečo zle. Ako sa s nimi vysporiadavaš ty? Naučila si sa nebrať si všetko až toľko k srdcu?

Som človek, ktorý si všetko berie veľmi k srdcu. Fakt to nie je príjemné, asi nikomu na svete. Ľudia si často neuvedomujú vážnosť obyčajného komentára, ktorý je už v dnešnej internetovej dobe mienkotvorný. Napríklad, veľmi často som o sebe počula, že som arogantná. A to teda som, ak mi niekto ublíži alebo ukrivdí. V takejto situácií by sa tak zachovali viacerí, ale málokto si to prizná. Ja to poviem otvorene. Jednoducho nikdy nevyhoviem každému na 100% a nedá sa sa v plnej miere prispôsobovať ostatným. Vždy robím pre klientov v danú situáciu maximum. Ale ak niekto pol hodinu mešká a kvôli nemu nestihnem na čas vybaviť ani ostatných klientov, tak mu nepoďakujem a neprivítam ho s úsmevom. Podotknem že mešká a ja si to neprajem. Vďaka tomu ma možno vnímajú ako arogantnú, ale ja si to o sebe nemyslím. Vždy keď počúvam takéto veci, snažím sa loviť v pamäti čo sa vtedy udialo. Znášam to fakt veľmi zle, ale postupne sa sa učím s tým bojovať.

 

V súčasnosti sa stáva aj u nás trendom spolupráca firiem s influencermi (vplyvnými osobnosťami). Cítiš to aj ty?

Ako som už spomínala, je toho naozaj veľmi veľa. Keby som brala všetko, tak som ako Topshop a to nie je mojim cieľom. Samozrejme, mám viacero platených spoluprác, niektoré aj neplatené. Vždy to však beriem ako výzvu a vyberám si produkty, s ktorými som stotožnená.

Lucia Lucid Sládečková

Ďalšie z mnoha fotení
Foto: súkromný archív

Objavila si sa už aj v niekoľkých klipoch. Láka ťa aj herectvo? Chcela by si hrať napríklad vo filme?

Láka, ale zatiaľ som nemala tú možnosť. A hlavne veľmi rýchlo rozprávam a prehĺtam hlásky. Skúšala som si dabing, či by ma to bavilo. Myslím si, že aj áno, ale mám také rýchle obdobie, že by som to nezvládla. Aj keď som chodila do školy dabingu, nevedela som sa sústrediť, lebo som vedela, že ma doma čaká milión vecí. Možno keď budem staršia a upokojím sa, skúsim to znovu.

 

Narodila sa ti krásna dcérka Lýdia, ktorá má už 10 mesiacov. Zmenila ti život? Či už počas tehotenstva, alebo teraz?

Nemala som pekné tehotenstvo. Boli to zvláštne myšlienky, rozpory v hlave, bolesti, nezhody a naozaj ťažké obdobie. Ale keď sa Lýdia narodila a zbadala som ju pri pôrode, všetko to zo mňa opadlo. Zmenila ma. Už sa toľko nenervujem, ale cítim o to väčšiu zodpovednosť. Ja som predtým žila štýlom nejak bolo nejak bude, ale teraz je to iné. Robím všetko pre to, aby sme sa mali čo najlepšie.

Lucka so svojou dcérkou Lýdiou
Foto: súkromný archív

Ako teraz vyzerá tvoj bežný deň? Keď kombinuješ úlohu podnikateľky a matky?

Ráno vstávame veľmi skoro, keďže Lydka nie je žiadny spachtoš. Umyjeme sa, oblečieme, nalíčim sa a prichádzajú klienti. Malinká je počas toho so mnou alebo maminou a striedame sa pri nej. Pracujem tak, ako aj bežní ľudia, od rána do večera. Potom nastupujem ako maminka a tak fungujem až kým Lydka nejde spať. Keď zaspí, idem skúšať nové veci. Točím videá na Youtube alebo Instagram, aby som stále napredovala a nezasekla sa na jednom mieste. Bývam hore dlho do noci a keď si aj ľahnem, v noci treba stávať k Lydke. Niekedy mi pomôže mamina a nechá ma vyspať. Veľmi mi pomáha a som jej zato nesmierne vďačná. Je to náročné a iné ženy mi často hovoria, že by to psychicky nezvládli, ale ja sa neľutujem. Viem čo chcem dosiahnuť a robím preto maximum. Teraz som mala kurzy dokonca aj cez víkend. Treba na sebe neustále pracovať, pretože nikto nie je nenahraditeľný.

Lucia a Lýdia Sládečková

Mama a dcéra
Foto: súkromný archív

Nemáš manžela ani priateľa a dcéru vychovávaš sama. Bolo to tvoje rozhodnutie?

Áno moje a som s ním úplne stotožnená. Som spokojná a šťastná, že som sa tak rozhodla. Keď niekedy preberám s klientkami ich fungovanie a vzťahy, u máloktorej cítiť, že je spokojná a šťastná a zo mňa to naozaj cítiť je. Mám všetko čo má človek mať. Som zdravá, moja dcéra je zdravá, moja rodina je zdravá a to je najdôležitejšie. S rodinou mám skvelý vzťah. Vychádzame spolu, sme akoby všetci spojení. Veľmi obetaví a robíme medzi sebou kompromisy a pomáhame si. Funguje u nás láska a ja jej mám dostatok. Tiež mám prácu ktorá ma baví a som obsadzovaná. Čo viac si mám želať? Ostatné, čo sa vám pritrafí a z čoho ste chvíľkovo nešťastný, to sa snažím vyriešiť. Niekedy to ide rýchlejšie, inokedy pomalšie. Všetko má svoj dôvod. Treba si uvedomiť prečo sa to stalo, čo nám to má povedať a čo nás to ma naučiť.

Lucia Sládečková s rodinou

Lucka s rodinou
Foto: súkromný archív

Aké sú tvoje najbližšie plány? Chystáš niečo nové?

Ja stále niečo nové chystám. Chcem sa venovať najmä svojmu dieťaťu. Teraz je malinká a som hrdá, že ju mám pri sebe každý deň. Chcela by som však aj vlastnú kozmetiku a s ňou expandovať celosvetovo. Je to však finančne veľmi náročné a asi to ešte chvíľku potrvá. Chcem sa tiež viac priblížiť ľuďom, aby ma lepšie spoznali.

 

Blížia sa Vianoce? Ako ich budeš tráviť?

Momentálne na nich pracujem a denno denne nad nimi rozmýšľam. Určite budem Vianoce tráviť s rodinou. Chystám pre nich prekvapenie, takže nemôžem prezradiť viac. Držte mi palce, aby to vyšlo.

Total 50 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Comments

comments

About The Author

Vyštudoval som marketingú komunikáciu na FMK UCM v Trnave. V oblasti online marketingu pôsobím od roku 2014. Milujem šport, hudbu, filmy, prírodu. Cítim sa dobre v spoločnosti šikovných a inšpiratívnych ľudí a aj preto som založil portál Fortey.sk.