Keď sú ľudia spokojní, je to najlepšia reklama. Sandra Conortová

2753 0
Sandra Conortová

Sandra Conortová je mladá Bratislavčanka, ktorá stojí za ručne vyrábanými podložkami (nielen) pod notebook s názvom Popono.

 

Ahoj Sandra, ako si sa z práce office manažérky dostala k výrobe podložiek pod notebook?

Ahoj. Práca office manažérky ma veľmi nebavila, tak som sa po dlhšom váhaní rozhodla s ňou skončiť. Podložky pod notebook som na Slovensko už kedysi dávno dovážala a ľuďom sa páčili. Spolupráca so zahraničným dodávateľom však, bohužiaľ, nebola ďalej možná. Po výpovedi z práce som rozmýšľala, ako by som mohla využiť voľný čas, možno niečo vlastné naštartovať, niečomu zábavnejšiemu sa venovať. Podložky som mala v hlave už dlhšie. A keďže tu už mali svojich fanúšikov, a na Slovensku sme nič také nemali, napadlo mi, že by som ich mohla skúsiť začať vyrábať sama. Tak som skúsila.

 

Kto vymyslel názov?

Názov som vymyslela ja úplne náhodou raz večer počas pozerania TV. Hrala som sa v hlave so slovíčkami a napadlo mi Popono. Je to skratka slov POdložka POd NOtebook.

Sandra ConortováSandra Conortová
Foto: súkromný archív

V čom spočíva najväčšia výhoda Popona?

S Poponom sa pracuje oveľa pohodlnejšie, ako keď máš notebook iba tak položený na tele. Na sebe máš mäkký vankúš a zároveň je notebook na pevnej doske, takže sa zbytočne neprehrieva a zároveň ho nemáš zatlačený na bruchu či na stehnách. Prirodzene sa ventiluje, ako keby bol položený na stole, ale nemusíš mať na sebe celý stôl, iba Popono 😀 Popono je tiež super využiteľné aj na iné aktivity, ako napríklad lakovanie nechtov alebo raňajky do postele. Ja som s ním bola dokonca aj stanovať. Keď sme nemali kempingový stolík a potrebovali sme niečo, čím by sme ho nahradili, padla voľba na Popono.


Popono a jeho všestranné využitie
Foto: súkromný archív

Aké boli začiatky? Vedela si ako Popono zostaviť?

Chvíľku trvalo, kým sme prišli na tie správne grify pri majstrovaní, ale veľmi rýchlo sme Popono aj výrobný postup vyladili do dnešnej podoby.

 

Ako dlho trvalo, kým prišla prvá objednávka, ak nerátaš známych?

Ak nerátam známych, myslím si, že prvá objednávka prišla hneď v prvý deň, ako som Popono nahodila na Sashe.sk. Bolo to veľmi milé a dosť ma to vtedy nakoplo a, samozrejme, potešilo. Možno to bolo tým, že nič také na Sashe nebolo alebo som možno produkty zverejnila v dobrom čase, keď tam bolo veľa ľudí, tak si to ten správny človek všimol. Týmto ho pozdravujem.

 

Máš aj dodávateľov, alebo si všetko vyrábaš samostatne?

Mám na všetko dodávateľov, na dosky, polystyrén aj látky. Ja potom majstrujem všetko dokopy.

 

Pomáha ti niekto?

Pomáha mi moja rodina, konkrétne krstná, ktorá šije Poponové vankúše a mamina, ktorú občas stretnete predávať na marketoch. Okrem toho Vaco, môj obchodný parťák, a asi všetci kamoši. Díky, kamoši!

 

Ako dlho trvá výroba jednej podložky?

Keď sa neflákam, tak samotná výroba 30 až 45 minút. Ak nerátam balenie a fakturáciu, keď Popono rovno posielam.

Popono
Popono v akcii
Foto: súkromný archív

Ako je to s látkami. Využívaš rovnaké vzory na viac podložiek?

Keďže si dizajny zatiaľ nenavrhujem sama, odvíjam sa od ponuky na trhu. Keď sa ponuka obmieňa, musím sa tomu prispôsobiť. Niektoré vzory sú obľúbenejšie, ale, bohužiaľ, nie sú v predaji dlho, pretože môže ísť o limitovanú edíciu látky, alebo ju môžem objaviť neskoro a už sa nemusí predávať. Vždy je to taký malý risk. Aj keď kúpim látku, nikdy neviem, ako bude vyzerať na Popone, keď sa z nej ušije vankúš. Túto fázu mám celkom rada, vždy je napínavé, ako bude nové Popono v konečnom výsledku vyzerať. A potom ďalšia napínavá fáza je, či sa bude páčiť, či som sa zákazníkom trafila do vkusu.

 

Dosť práce musí byť aj s fotografovaním. Zabezpečuješ si fotky sama?

Nie, fotenie nechávam na profesionálov, ktorí vedia čo robia. Ja robím iba fotky na Instagram a na Facebook.

 

Stáva sa ti, že nestíhaš a všetko je vypredané?

Stalo sa mi to pri úplne prvej, skúšobnej, várke Popôn. Bolo ich 30 a všetky sa za prvý mesiac vypredali, keďže to bolo pred Vianocami. Dodávateľ dosiek na mňa nemal čas, a keďže som taký úspech hneď zo začiatku nečakala, musela som na doplnenie zásob dlhšie čakať. Minulé Vianoce bol zasa veľký dopyt po Poponách s čiernou doskou, tak sa stalo, že sa vypredali a museli sme vymyslieť nové kombinácie látka – doska. Ale zákazníci boli zlatí, nikto novú kombináciu neodmietol 🙂

 

Kontaktujú ťa ľudia aj so špeciálnymi požiadavkami?

Niekedy sa objavia požiadavky aj na iné dosky, ale väčšinou ide skôr o látku. Ako som už spomínala, naše možnosti sú obmedzené ponukou na trhu, takže nie vždy sa dá všetkým vyhovieť. Ak sa aj dá požadovaný vzor zohnať, nemusí vyhovovať materiál alebo hrúbka látky, takže aj toto nás limituje.

 

Popono je na trhu už viac ako 2 roky. Ako hodnotíš toto obdobie?

Myslím, že to bolo dobré obdobie. Popono sa dostáva do povedomia a ľuďom sa páči, to hodnotím určite pozitívne. Aj na marketoch sa stretávam s pozitívnymi reakciami. Ľudia často nevedia, o čo ide, keď vidia Popono prvýkrát, ale keď im vysvetlím, že je to podložka pod notebook, veľmi sa im ten nápad páči. Samozrejme, stále je čo zlepšovať, veď dva roky nie sú dlhá doba.

 

Skúšala si osloviť aj B2B segment?

Áno, orientujeme sa aj na firemné zákazky. Tým, že je Popono viacúčelovo použiteľné, má skvelé uplatnenie aj pre rôznych firemných zákazníkov. Či už ako darček pre obchodných partnerov alebo zamestnancov, alebo ako súčasť vybavenia kancelárií, chill-out zón a tak. Takto sme robili Poponá napríklad pre rehabilitačné centrum Adeli v Piešťanoch, aby sa ich dlhodobým klientom používali notebooky pohodlnejšie. Poponá pre Nexteriu boli poďakovaním pre speakrov na Night of Chances. Agentúra ui42 sa zas rozhodla Poponami vybaviť svoje priestory. K našim firemným klientom patrí napríklad aj nadnárodné KPMG.

 

A čo zahraničie?

Momentálne fungujeme tak, že predávame na zahraničných handmade portáloch, ako je český Fler, Dawanda orientovaná na nemecky hovoriace trhy, či medzinárodné Etsy. Takto Popono putovalo už do Veľkej Británie, Nemecka, či Francúzska.

 

Veľa ľudí o tvojom produkte stále nevie. Nechystáš masovejšiu propagáciu?

V budúcnosti určite áno, podľa toho, čo rozpočet dovolí. Momentálne sa venujeme propagácii cez Facebook, Instagram, rozhovory v časopisoch, či prezentáciám na rôznych marketoch. A tiež verím, že keď sú ľudia s Poponom spokojní, povedia o ňom ďalej. To je najlepšia reklama.

Dizajn market HviezdkoSandra na Dizajn Markete Hviezdko
Foto: súkromný archív

Premýšľala si niekedy nad rozšírením sortimentu?

Nemám to ešte bližšie vyšpecifikované, ale rada by som. Pravdepodobne ale začnem upgradom Popona. Je viac vecí, ktoré by sa dali doplniť. Uvidí sa.

 

Zamestnáva ťa Popono naplno, alebo máš ešte aj iné aktivity?

Popri Popone mám aj iné pracovné aktivity. Copywritujem na voľnej nohe.

 

Vyštudovala si cestovný ruch. Neláka ťa práca v tomto odvetví?

Veľmi nie, skôr ma láka to cestovanie ako práca v cestovnom ruchu 🙂

 

Myslím, že ešte niekedy budeš pracovať ako zamestnanec?

Nikdy nehovor nikdy, pretože všetko má svoje výhody aj nevýhody.

 

Nájdeš si popri všetkej práci aj voľný čas? Čo zvykneš robiť, keď nepracuješ?

Keď nepracujem, snažím sa hýbať. Začala som behať, aj trochu cvičiť, nech do leta vyladím formu 😀 Tiež mám dvoch psov, ktorým sa venujem. Okrem toho veľmi rada čítam, čiže keď sa nehýbem, pravdepodobne ležím s knižkou. A keďže pracujem hlavne z domu, snažím sa aj čo najviac socializovať, hlavne s kamošmi, či už na pivku alebo na rôznych zaujímavých prednáškach.

Sandra Conortová
Sandra
Foto: súkromný archív

Ešte nejaká zábavné príhody na záver?
Zábavné možno len, keď na marketoch ľudia tipujú, čo je Popono a padajú rôzne možnosti, ako obraz na stenu, opierka na chrbát alebo „klakátko“ do kostola 😀 Okrem toho možno skôr také tie milé príhody, keď nám príde mail, že Popono ako darček veľmi potešilo, alebo keď príde fotka, ako si aj mačky rady na Popone zdriemnu 🙂

Total 1 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Comments

comments

About The Author

Vyštudoval som marketingú komunikáciu na FMK UCM v Trnave. V oblasti online marketingu pôsobím od roku 2014. Milujem šport, hudbu, filmy, prírodu. Cítim sa dobre v spoločnosti šikovných a inšpiratívnych ľudí a aj preto som založil portál Fortey.sk.