Televízie sa musia prispôsobiť. Veronika Cifrová Ostrihoňová

3225 0
Veronika Cifrová Ostrihoňová

Veronika Cifrová Ostrihoňová je mladá slovenská televízna moderátorka a redaktorka, ktorá má tiež vlastnú rádiovú reláciu Small Talk ako aj talk show Sit Down Stories, v ktorých sa venuje rozhovorom so známymi i menej známymi osobnosťami.

 

Ahoj Veronika. Po strednej si išla študovať do zahraničia, ešte iba ako 18 ročná. Nemala si obavy?

Myslím, že som mala už 19 🙂 V každom prípade, samozrejme, obavy boli. Aj stres aj strach, ale všetko to prevažovalo veľké tešenie sa. Mám rada nové veci, nové miesta, nové začiatky.

Veronika Cifrová Ostrihoňová

Veronika
Foto: súkromný archív

Odporučila by si niečo podobné aj ostatným?

Určite, ak je na to príležitosť, odporučila. A nemusí to byť ani škola, ktorá je extrémne ďaleko. Štúdium v zahraničí ťa môže naučiť flexibilite, istej „odvahe“, možno trošku „zostrí“ lakte. Je dobré, ak mladí ľudia vidia svet a ako to funguje v iných krajinách. A ešte lepšie, keď sa potom vrátia domov.

 

Po návrate zo zahraničia si sa prihlásila na kasting do Markízy. Išla si do toho s tým, že ak to nevýjde, počkáš na ďalšiu podobnú príležitosť? Alebo to bol iba taký výstrel, uvidíme či sa podarí, ak nie skúsim niečo úplne iné.

Bol to výstrel, pretože to bola dosť veľká náhoda, že som sa vôbec o tom kastingu dozvedela. Ale zas, nič nie je úplná náhoda. Je pravda, že prácu v spravodajstve som si predstaviť vedela, akurát som nemala úplne vyprecizované v ktorom a ako. Ak by nevyšla Markíza, je dosť možné, že by som skúšala hľadať niečo podobné inde. Snáď by ma ten neúspech neznechutil natoľko, že by som sa vykašľala na celú brandžu.

 

V spravodajstve máš na starosti oblasť zdravotníctva. Bol to tvoj vlastný výber, alebo si to dostala pridelené?

Dopracovala som sa k tomu sama, no samozrejme, pomohla aj zhoda náhod, pretože odišla jedna kolegyňa, ktorá ho mala na starosti, na rodičovskú dovolenku. Táto oblasť mi je ale veľmi blízka, keďže mám v rodine dosť veľa lekárov a babku bývalú zdravotnú sestru. A občas práve s touto lekárskou „rodinnou komunitou“ máme úplne iný pohľad na rôzne témy v zdravotníctve.

Veronika Cifrová Ostrihoňová

Práca redaktorky je niekedy náročná
Foto: súkromný archív

A ako je to s témami na reportáže? Tie si tiež vyberáš sama?

Sama. Samozrejme ak zvolá tlačovku ministerstvo zdravotníctva či nemocnica, idem na ňu, tak ako keď v parlamente napríklad zasadá zdravotnícky výbor.

 

Súčasťou tvojej práce je aj strihanie videí, ktoré idú do vysielania. Pomáhala si Matejovi v jeho vlogerských začiatkoch?

Pomáhala som mu len konzultáciami, občas som mu povedala, že ten či onen strih nie je podľa mňa najšťastnejší. Nič zásadné som mu ale nevytýkala, je veľmi šikovný, naučil sa to rýchlo. Má talent.

Veronika a Matej Cifrovci

Veronika s manželom Matejom – Sajfom
Foto: súkromný archív

Ako získavaš spätnú väzbu k reportážam? Na Youtube alebo pri článkoch na internete si človek prečíta komentáre, ale pri televízii je to ťažšie. Kedy si povieš super, toto sa mi podarilo?

To si úprimne nehovorievam, som veľmi kritická a vždy si skôr poviem, že toto a toto sa dalo urobiť lepšie. Primárna spätná väzba je náš vedúci vydania, ktorý každý deň po odvysielaní Televíznych novín posiela akési zhodnotenie. Spätná väzba je môj muž, ktorý ale nie je zjavne objektívny, lebo zväčša len chváli. Moja mama pomerne často reaguje na moje reportáže, je lekárka, takže má názor. Občas napíšu samotní diváci, občas ti niečo povedia ľudia z brandže. Myslím ale, že práca redaktora nie je o tom, aby sa on či ona cítil ako „kráľ,“ že sa mu niečo podarilo. Skôr aby to malo ďalej nejaký efekt.

 

Čo máš na svojej práci najradšej a čo by si naopak zmenila?

Mám rada, že ňou vieš niekedy pomôcť, niekedy upozorniť na nezmysly, že je dynamická a každý deň iná. To je ale zároveň aj to, čo na nej rada nemám, keďže si málokedy vieš niečo naplánovať. Neovplyvníš kedy ti dajú respondenti reakciu, kedy si zvolajú tlačovku či brífing. Teda cez deň, keď pracuješ, treba rátať že minimálne do 19-tej budeš pracovne aktívna. Nemusí to byť každý deň, ale často je to tak. Televízne noviny sú každý deň v roku, okrem Štedrého dňa, či je piatok alebo sviatok. A vyjsť musia, aj keď sa, našim novinárskym žargónom, nič nedeje, je „uhorka“. Vtedy sa námety na reportáže vymýšľajú ťažko.

Veronika Cifrová Ostrihoňová

Veronika
Foto: súkromný archív

Dnes najmä mladí ľudia nesledujú toľko televíziu ako to bolo niekedy zvykom. Aký máš na to názor?
Je to ich výber, a zároveň je to pochopiteľné. Dnes, v ére internetu, sú tam seriály, filmy. Nemusia sa fixovať na nejakú hodinu a dátum, kým si to pozrú v TV. Zrazu sa filmovo-seriálový program prispôsobuje im, nie oni jemu. Z tohto rozmeru to chápem a nie som výnimka. Ale to, že mladí ľudia nesledujú správy, je podľa mňa škoda. Televízna reportáž vie podať veľmi komplexnú informáciu, niekedy viac a inak ako napríklad písaný článok. Ale je to ich voľba a televízie sa tomu musia prispôsobiť. Myslím, že ich čaká obdobie veľkej transformácie, ak budú chcieť prežiť.

 

Myslím, že pokojne môžem povedať, že si influencerka. Na Instagrame ťa sleduje už takmer 100 tisíc fanúšikov, ale v tvojich príspevkoch som si nevšimol takmer žiadne spolupráce so značkami. Vyhýbaš sa tomu, alebo iba nechodia tie správne ponuky?

Chodia rôzne ponuky, ale keďže pracujem v spravodajstve, nepovažujem za vhodné, aby som propagovala to či ono za peniaze. A myslím, že aj ľudia sú nútených instagramových spoluprác presýtení. Všetko, čo sa na mojom Instagrame objaví je niečo čo mi sedí, mám rada, čo bežne používam. Nie je to tam preto, že mi za to niekto platí. „Propagujem“ len svoju vlastnú talkshow Smalltalk a Sit Down Stories, čo je asi pochopiteľné.

Sit Down Stories

Sit Down Stories
Foto: súkromný archív

Ľudia ťa môžu vidieť v televízií, počuť v rádiu, kde máš vlastnú reláciu Small Talk v Európe 2. Pokračuješ teda v Matejových šľapajách. Dočkáme sa aj tvojho Youtube kanála?

Nemyslím si, že úplne „pokračujem v jeho šľapajách“, pretože on redaktora nikdy nerobil, ani dlhodobo v televízii nebol. On ide cestou zábavy, ja skôr cestou „informácií“ – ak sa to tak dá povedať. Relácia Small talk v rádiu bola akýmsi prirodzeným pokračovaním /aspoň pre mňa/ talkshow Sit Down Stories, ktorá je naživo v Bratislave a už aj inde po Slovensku. Youtube kanál zatiaľ nemám na pláne. Ale Youtube kanál majú napríklad Sit Down Stories, tak si ho pozrite ak sa vám chce, sú tam krátke zostrihy z jednotlivých večerov.

 

Ako je to s Matejovými vlogmi, musíš ich vždy schváliť skôr ako ich zverejní? Alebo máš právo veta iba na zábery, na ktorých si ty?

Právo veta nemám na nič, sú to jeho vlogy. Keď to čas dovolí, rada si pozriem aspoň časti kde som ja, predtým ako vyjdú. Má to jednoduchý dôvod – a nie môj extrémny egocentrizmus :), ale to, že keďže robím spravodajskú redaktorku sú situácie, kde nepovažujem za vhodné byť ich súčasťou vo vlogu. Napríklad pri „žartoch“ o politike, ktoré Matej občas dáva, resp. v iných momentoch. Môj manžel ale robí vlogy veľmi citlivo a s ohľadom na moju osobu a profesiu, takže sa nestáva, že by som mu často povedala – toto musí ísť von. Občas mu len poviem (a nielen pri situáciách, ktorých som súčasťou), že toto či ono by som tam ja nedala, toto je už príliš dlhé, atď. Finálne rozhodnutie je ale na ňom.

Veronika a Molly

Veronika a Molly
Foto: súkromný archív

V spravodajstve ale aj počas Sit Down Stories si v pozícii, kedy kladieš otázky. Ale aj ty sama si už rozdala niekoľko rozhovorov. Napríklad aj teraz. Ktorá pozícia ti viac vyhovuje?

Viac si oddýchnem, keď sa niekto pýta mňa, zároveň ale mám väčší pocit „istoty“ a toho, že mám situáciu pod kontrolou, keď sa pýtam ja. Keďže sa živím kladením otázok, vážnych, aj uvoľnenejších, je to pre mňa prirodzenejšie.

Total 10 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Comments

comments

About The Author

Vyštudoval som marketingú komunikáciu na FMK UCM v Trnave. V oblasti online marketingu pôsobím od roku 2014. Milujem šport, hudbu, filmy, prírodu. Cítim sa dobre v spoločnosti šikovných a inšpiratívnych ľudí a aj preto som založil portál Fortey.sk.