Súkromie u mňa patrí do môjho sveta. Barbora Krajčírová

3118 0
Barbora Krajčírová

Barbora Krajčírová je televízna a rádiová moderátorka ako aj detská autorka. Vyštudovala anglický a francúzsky jazyk na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Napísala dve detské knihy a nahrala hudobné CD Superdeti.

 

Ahoj Barborka. V médiách si začala pracovať už ako 17 ročná. Ako si sa k tomu dostala?

Oslovil ma režisér Karol Vosátko a ponúkol mi, aby som sa v najbližších dňoch dostavila na kasting na moderátora hudobnej relácie, vtedy sa tá relácia volala DekaHity. Moji rovesníci si túto legendárnu reláciu určite pamätajú, v tom čase totiž vôbec nebolo jednoduché dostať sa k hudbe, respektíve k hudobným novinkám a všetky hudobné relácie boli enormne sledované a populárne. Z hudobnej relácie som sa dostala do regionálnej televízie Bratislava Ružinov, neskôr Bratislava Nové Mesto. Potom to už nabralo smer televízia Markíza (Počasie, Teleráno, Slovensko má talent, Voyo Music, Pláž 33…), neskôr TV JOJ (Tanec Snov, Svieže leto, Moja prvá dovolenka…), RTVS (folklorika) a v neposlednom rade už niekoľko rokov žrebujem Slovákom lotérie 🙂

Barbora Krajčírová a Tomáš Juríček

Barbora s kolegom Tomášom Juríčkom z rádia Jemné
Foto: Branislav Gza Waclav

Bola si ešte veľmi mladá, keď sa ti narodila dcéra Amia. Ako to ovplyvnilo tvoju kariéru a osobný život?

Moja dcéra prišla na svete keď som mala mesiac 24 rokov. Takže som bola naozaj pomerne mladá. Ale povedzme si pravdu, aj mladšie ženy rodia a je to skvelé. Som šťastná, že som sa stala maminou za mlada. Naučilo ma to zodpovednosti, pokore a najmä nekonečnej láske, ktorú cítim od prvého momentu, kedy som sa o malej dozvedela, ešte ako tehotná.

Amia má už 9 rokov, má svoje vysnívané povolanie?

Myslím, že nie. Donedávna ani netušila, že existuje novodobé povolanie: youtuber. Ale za posledné mesiace si toto povolanie veľmi obľúbila. Nehovorím, že až tak, že by sa chcela youtuberom stať, skôr len narážam na fakt, že mnohé deti začínajú mať toto povolanie za vysnívaný job. U nás zatiaľ žiadne konkrétne nevedie, ale časom sa asi vyprofiluje niečo, čo ju baví viac a z toho možno povedie cestička za celoživotným povolaním.

Amia

Amia je celá mama
Foto: súkromný archív

Aká si bola ty ako dieťa? Mala si predpoklady stať sa moderátorkou už od detstva?

Myslím, že áno. Veľakrát som sa na moderátorku alebo učiteľku hrávala 🙂 ľutujem moje bábiky, ktoré museli počúvať: „Tak povinne spať!“ keď som sa hrala na škôlku. Učiteľkou som sa napokon stala aspoň na papieri. Počas vysokej školy som študovala práve na pedagogickej fakulte a moderátorstvom sa živím už 16 rokov. Och, to číslo ma práve veľmi zarazilo 🙂

Okrem moderovania v rádiu alebo televízii sa venuješ aj detskej tvorbe. Okrem iného si napísala dve knihy a nahrala hudobné CD. Na čo sa môžu deti tešiť najbližšie?

V týchto dňoch, mesiacoch sa vracia projekt Superdeti, ktorého hlavným cieľom je podpora detského talentu. Tvoríme pesničky, klipy, deťom sprostredkúvame možnosť vystupovať na pódiach a je to krásne vidieť ako deti svojim talentom robia radosť ďalším deťom. Toto je moja cesta, hľadať deti, ktoré potrebujú vo svojom hudobnom talente trošku podporiť.

Pri natáčaní projektu Superdeti
Foto: Michal Hudec

Máš ešte nejaký talent, ktorý pred svetom tajíš?

Haha, asi nie 🙂 respektíve neviem o ňom. Hlavne nič fyzické, predsa len už u mňa začína hroziť, že keď urobím nejakú stojku, môže ma seknúť. Takže týmto smerom sa ani nechystám objavovať nové skryté talenty 😀

Keby si si mohla vybrať iba jedno médium, bolo by to rádio alebo televízia? 
To by bol ťažký výber a moja odpoveď bude trošku politická 🙂 Tam sa tiež odpovedá okľukou a bez konkrétneho áno či nie. Rádio aj televízia sú ako súrodenci. Jedno aj druhé ti dá neskutočne veľa. Je to mediálny svet, svet slov, svet gestikulácie, prípravy a improvizácie. Jedno s druhým sa dopĺňa a navzájom pomáha. Ľutujem, že som už pri svojom štarte nemala rádiové skúsenosti, aj keď, ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré 🙂

Barborka Krajčírová

Večne vysmiata
Foto: Michal Hudec

Vieš si predstaviť, že budeš v médiách pracovať aj o 10 rokov, alebo by si časom rada vyskúšala aj niečo iné?

Ťažko povedať, či budem pracovať v médiách. Žiadne nevlastním, aby som si mohla určovať prichádzajúce ponuky. Náš mediálny trh je maličký. Čo príde, väčšinou berieme ako výzvu a šancu, takže ak bude o 10 rokov možnosť, myslím, že ju stále rada využijem.

Napriek tomu, že si aktívna na sociálnych sieťach, svoje súkromie si strážiš. Máš za sebou zlú skúsenosť, alebo je to iba prevencia?

Súkromie u mňa patrí do môjho sveta. Je to moja rodina, ktorá je pre mňa alfa a omega a nikdy by som nedokázala žiť s pocitom, že som im odobrala súkromie. Neodsudzujem nikoho za to, že to svoje odomkne svetu viac alebo menej. V konečnom dôsledku je to každého vec, no ja som v tomto skôr opatrná. Technológie nás sledujú dennodenne dostatočne veľa, nerada by som im ešte prihrávala 🙂 Obsah, ktorý pridávam na sociálne siete je môj vlastný, no veľmi zúžený na malý okruh životnej cesty, s ktorou sa dokážem podeliť s ľuďmi, ktorí ma followujú.

Všimol som si, že rada využívaš voľné dni na cestovanie spolu s rodinou. Kto plánuje výlety? 

Jednoznačne ja 🙂 naštastie, s mojimi tipmi na výlety súhlasí aj posádka, takže zatiaľ je to v poriadku.

Barbora Krajčírová

Na potulkách po Slovensku
Foto: súkromný archív

Aké sú tvoje nesplnené cestovateľské sny?
Austrália, Nový Zéland, Kanada a Aljaška… neskutočné destinácie, kultúry, ľudia, história, príroda… veľmi sa tam chcem ísť pozrieť….

Plánuješ nejaký projekt o ktorom by si chcela dať takto v predstihu vedieť?
Momentálne som v televízií dennodenne v rámci relácie Folklorika. Ide o krásny televízny formát, v ktorom v pracovné dni prinášame Slovákom kus našej histórie, tradícií, starých receptov a dávame priestor ľuďom, ktorí sú s folklórom spätí od narodenia a vďaka nim prežívajú aj mnohé remeslá.

Projekt Superdeti je moja srdcovka, vznikol dávnejšie, ešte v roku 2014, a teraz sa k nemu v novom obale vraciam. Chcem sa venovať deťom, ktoré majú umelecký talent, no nemajú priestor na realizáciu alebo financie od rodičov na podporu svojho talentu. Pevne verím, že takto každým rokom nájdeme deti, ktoré chcú svoje schopnosti rozvíjať.

Barbora Krajčírová Folklorika

Zábery z projektu Folklorika
Foto: súkromný archív

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Comments

comments

About The Author

Vyštudoval som marketingú komunikáciu na FMK UCM v Trnave. V oblasti online marketingu pôsobím od roku 2014. Milujem šport, hudbu, filmy, prírodu. Cítim sa dobre v spoločnosti šikovných a inšpiratívnych ľudí a aj preto som založil portál Fortey.sk.