Sny si treba plniť. Juliana Antožyová

6647 0
Juliana Antožyová

Juliana Antožyová je blogerka z Košíc, momentálne žijúca na Bali. Láske k Ázii prepadla pred dvoma rokmi, keď bola svojou univerzitou v Prahe vybraná na štúdium v Bangkoku. Odvtedy sa jej život totálne obrátil hore nohami. Okrem cestovateľského blogu pracuje na vlastnom Bali projekte GadoGado.cz, ktorý má za cieľ priniesť kúsok raja aj nám do československých módnych ulíc.

 

Ahoj Juli. Už dva roky žiješ v Ázii. Ako k tomu prišlo?

Ahoj Daniel 🙂 Sama tomu nemôžem uveriť, no tieto dni sú to presne dva roky čo žijem v Ázii. Mojou prvou destináciou na ceste z Prahy, kde som pred Áziou žila, bolo Thajsko. Konkrétne Bangkok, kam sa mi podarilo presťahovať po tom, čo ma prijali na polročné štúdium na Univerzite Stamford.

 

Aktuálne žiješ na Bali. Prečo práve tam?

Po polroku života v Thajsku som už mala precestovaný riadny kus JV Ázie a vedela som, že práve tu chcem stráviť určitú etapu života. Vyhovoval mi ich životný štýl, kultúra, mentalita ľudí a celkovo pohľad na svet, pri ktorom sa ľudia zbytočne neženú za bohatstvom, majetkom a nepredbiehajú sa v tom kto, má aké auto či hodinky. S priateľom, ktorý v tom čase žil v Singapure, sme hľadali kompromis, kde by sme si vedeli predstaviť žiť tak, aby to spĺňalo všetky naše predstavy a potreby. Práve tu vznikol nápad odsťahovať sa na Bali! 🙂

Západ slnka na Bali

Západ slnka na Bali
Foto: súkromný archív

Bolo to ťažké rozhodovanie?

Bali sme už v čase sťahovania sa mali trošku precestované a bola to pre nás oboch príjemná zmena po živote vo veľkomestách. Ja som opustila Bangkok, priateľ Singapur a zakotvili sme spoločne v domčeku len pár minút od pláže na západnom pobreží Bali.

 

Spomínaš, že ste zakotvili v domčeku na pláži. Žijete v podnájme?

Áno. Máme tu dlhodobo prenajatý dom, v ktorom žijeme s našim kamarátom a kolegom môjho priateľa. Dom máme na jednom pozemku s našimi domácimi a teda originál majiteľmi domu. Aj vďaka nim zažívame ozajstný Bali život, pri ktorom nás zasväcujú rôznym lokálnym tradíciám, zvykom či ceremóniám.

 

Na Bali si už dlhšiu dobu. Nemáš problém s vízami?

Víza sú v Indonézii celkom prístupné a dokonca pre krátkodobé pobyty do 30 dní pre občanov SR zadarmo. Ja som za ten rok a pol už mala rôzne druhy víz od krátkodobých, kedy som dopredu vedela, že za pár týždňov letím niekam na výlet v rámci regiónu, až po tie dlhodobé polročné, ktoré ma oprávňovali tu byť pol roka nepretržite.

Juli na ostrove Gili Air

Juli na ostrove Gili Air
Foto: súkromný archív

Ešte stále študuješ vysokú školu v Prahe. Ako to zvládaš takto na diaľku?

Študujem posledný ročník magisterského štúdia na Metropolitnej Univerzite v Prahe, odbor Ázijské štúdia. Toto rozhodnutie, znova sa prihlásiť do školy, bolo jedno z mojich najlepších v živote. Práve vďaka môjmu zameraniu štúdia som sa dostala na výmenný pobyt do Thajska a ďalej ten môj príbeh už poznáte. Študujem diaľkovo v kombinovanej forme štúdia a to doslova z druhého konca sveta. Práve forma štúdia mi dovoľuje lietať domov vždy na konci semestra na zloženie skúšok. Tento rok na jar by som si domov kvôli škole mala zaletieť posledný krát, pretože ma čakajú štátnice a obhajoba diplomovej práce, tak mi držte palce! 🙂

 

Ako často chodíš domov?

Moje “domov” je v Košiciach a Prahe. Lietam tam minimálne 2x do roka a vždy som sa snažila to spojiť práve s absolvovaním skúšok na univerzite v Prahe.

 

Nechýba ti rodina a kamaráti?

To je otázka! 🙂 Samozrejme, že chýbajú. No ja som cestovateľ od kosti a tento životný štýl mám približne od mojich 18 rokov. Cestujem veľa a je to pre mňa tá najkrajšia vášeň a škola života v jednom. Milujem to. No a rodina a priatelia si na to už zvykli a berú to ako moju súčasť za čo im neskutočne ďakujem!

 

Plánuješ sa niekedy vrátiť na Slovensko?

Nikdy nehovor nikdy, ale momentálne som v situácií kedy si to už predstaviť neviem. Pochádzam z Košíc, ktoré sú a navždy budú mojim domovom, ale viem, že život v Košiciach nie je ľahký. Vždy sa budem rada vracať na Slovensko, ale myslím, že vo svete sú aj krajšie miesta na život.

 

Je niečo, na čo si bola doma zvyknutá a na Bali to nie je?

Horalky, Mila, korbáčiky, nakladaný hermelín s brusnicovou omáčkou, jahodové pirohy od mojej babky a prechádzky v lese. To všetko na Bali nie je a občas mi to chýba, ale je tu veľa iných krásnych vecí, ktoré mi to vždy vynahradia 🙂

 

Nemala si problém sa na Bali prispôsobiť  inej kultúre či jazyku?

Na Bali je hlavným náboženstvom hinduizmus a hneď za ním nasledujú islám a kresťanstvo. Ja som človek veľmi prispôsobivý a snažím sa vždy rešpektovať miesto a prostredie kde práve žijem. Predsa len ja som tu tá, čo sa prisťahovala. Hindu kultúra je okrem toho veľmi mierumilovná a ľudia sú už za tie roky na prisťahovalcov zvyknutí. Trošku problém som mala zvyknúť si na Sumatre, kde som strávila minulý rok pár mesiacov v rámci štipendia udeleného Indonézskou vládou. Tam to bolo prísne moslimské prostredie, v ktorom som sa ocitla po prvý krát. Indonéština ako jazyk je veľmi ľahký a tak sa už aj na mňa čosi nalepilo a zvládnem priemernú konverzáciu celkom bez problémov.

Juli v tradičných kostýmoch typických pre oblasť Padang na Sumatre

Juli (vpravo) v tradičných kostýmoch typických pre oblasť Padang na Sumatre
Foto: súkromný archív

Čím sa živíš?

Pár týždňov po tom, čo sme sa prisťahovali na Bali som tu spolu s priateľom rozbehla projekt s názvom GadoGado.cz. Vyrábame kabelky, tašky, peňaženky a rôzne cestovné doplnky v malej rodinnej manufaktúre priamo tu na Bali. Tie potom posielame a predávame doma na česko-slovenskom eshope. Celý projekt má za hlavný cieľ priniesť kúsok nášho tropického raja až k Vám domov. Produkty sú okrem toho vyrobené veľmi eticky z umelých animalfriendly materiálov a detaily dokonca z odpadových látok. Aj na základe toho sa snažím šíriť do sveta myšlienku, aby ľudia dbali na to čo a od koho si kupujú a nosia.

100% animalfriendly produkty GadoGado.cz

100% animalfriendly produkty GadoGado.cz
Foto: súkromný archív

Okrem GadoGado.cz máš aj úspešný blog Life is better in bikinis. Kedy si začala s písaním?

S písaním blogu som začala pred vyše rokom úplne nevinne. Nebavilo ma písať rodine a kamarátom domov stále tie isté správy a preposielať tú istú sériu fotiek z ciest. Začala som to teda písať verejne, dala tomu hlavu a pätu a vznikol môj blog! Na blogu zachytávam radosti a sem tam aj starosti z ciest po Ázií, zo života na Bali a tiež rady a tipy pre budúcich dovolenkárov.

 

Počasie a prostredia priam volajú po každodennom užívaní. Chodíš do vody každý deň, alebo ťa to už omrzelo? Ako tráviš dni?

Haha, tak to si celkom trafil! Na pláži síce som každý deň, pretože som aktívny bežec, no vo vode som nebola ani nepamätám. Žijeme na západnom pobreží Bali, ktoré je známe vlnami dobrými na surf, no zaplávať sa v tom veľmi nedá. Bežný deň začínam cvičením, pri ktorom striedam beh na pláži s hodinou jógy doma na terase. Pokračujem raňajkami a hneď po nich sa presúvam za moju striebornú mašinku do ktorej ťukám približne do obeda. Poobede znova ťukám do počítača a končím približne o 5 večer, kedy sa presúvam na pláž na západ slnka ideálne spojený s prechádzkou po pláži. Večere sa snažím tráviť s kamarátmi na dobrom jedle, pri filme, v bazéne alebo odpočinkom na masáži. Ohľadom GadoGado mám na starosti skoro všetko od návrhov produktov, po koordináciu výroby, doručenie produktov do ČR na sklad, administráciu ohľadne objednávok, komunikáciu so zákazníkmi a tiež social média. K tomu sa snažím venovať blogu a písať články tak často, ako mi to zážitky a čas dovoľujú. No a posledné týždne mi k mojim povinnostiam pribudlo aj písanie diplomovej práce, takže sa rozhodne nenudím.

Hrdá zakladateľka GadoGado.cz

Hrdá zakladateľka na Bali narodeného projektu GadoGado.cz
Foto: súkromný archív

Veľmi rada cestuješ, aké krajiny si už navštívila?

V rámci Ázie som stihla precestovať Hong Kong, Malajziu, Thajsko, Indonéziu, Kambodžu, Singapur a tiež Srí Lanku. Moje minuloročné TOP výlety boli súčasťou mesačnej dovolenky na Novom Zélande v spojení s Austráliou. Európu som si tak klasicky precestovala v detstve s rodičmi a potom ich postupne vystriedala za kamarátov, s ktorými sme často jazdili na eurovíkendy. K mojim obľúbeným miestam v Európe patrí Berlín, severozápad Španielska oblasť San Sebastián a tiež Cyprus, na ktorom sa usadila moja sestra. Z Ameriky som toho počas jedného pracovného leta stihla vidieť veľa na Floride a tiež som si mesiac života odžila v New Yorku. List krajín, ktoré som navštívila si každým rokom rozširujem a neplánujem s tým prestať. Cestovanie je moja droga 🙂

Juli na vrchole známeho Roys Peak na Novom Zélande

Juli na vrchole známeho Roys Peak na Novom Zélande
Foto: súkromný archív

Určite máš vysnívané aj ďalšie destinácie. Kam by si ešte chcela zavítať?

Tak tento zoznam je minimálne v mojom prípade snáď nekonečný! 🙂 Inšpiráciu na ďalšie cesty zbieram každým dňom a momentálne moje TOP destinácie, kam by som sa chcela čo najskôr pozrieť sú Vietnam, Filipíny, Japonsko vrámci regiónu v ktorom žijem. Vo svete ďalej pridávam Aljašku, Kaliforniu, Hawaii a Portugalsko. Ako stále tvrdím, sny si treba plniť a ja na tých mojich ťažko pracujem, takže viem že sa raz splnia 🙂

 

 

 

 

Total 13 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Comments

comments

About The Author

Vyštudoval som marketingú komunikáciu na FMK UCM v Trnave. V oblasti online marketingu pôsobím od roku 2014. Milujem šport, hudbu, filmy, prírodu. Cítim sa dobre v spoločnosti šikovných a inšpiratívnych ľudí a aj preto som založil portál Fortey.sk.